Aktualności
Tablica z mapą gminy i planem Doruchowa (wielkopolskie)
Informacje o gminie
Doruchów
jest jedną z gmin powiatu ostrzeszowskiego w województwie
wielkopolskim. Leży na wydmach polodowcowych w środkowej części niecki
nazwanej Niecką Doruchowską. Wchodzi ona 1/5 w skład Kotliny
Grabowskiej, która obejmuje lewy – rozpoczynający się w okolicy
Wyszanowa i prawy, od Bolesławca – bieg środkowej Prosny. Kotlinę
Grabowską od północy zamykają Wzgórza Godzieskie, na zachodzie – Wzgórza
Ostrzeszowskie, a na wschodzie dział wodny Prosny i Warty. Leży
w odległości ok. 10 km od Ostrzeszowa, przy drodze Kępno – Grabów/n
Prosną. W tutejszych lasach rośnie duża liczba grzybów.
W okolicach
Doruchowa żyje bocian czarny, remiz oraz rośliny: długosz królewski,
widłak goździsty i zimoziół północny podlegające ochronie.W Pieczyskach
usytuowany jest rezerwat przyrody siedlisko unikatowych roślin.
Gmina Doruchów liczy 639 gospodarstw rolnych. Przeważają gospodarstwa małe do 10 ha. W ogólnej powierzchni zasiewów dominuje uprawa zbóż i ziemniaków.Dominująca jest hodowla drobiu i trzody chlewnej. O zdrowie mieszkańców dba Niepubliczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a leki nabywają oni w znajdującej się w Doruchowie aptece. Gmina jest w pelni zwodociągowania i stelefonizowana. Ścieki komunalne odprowadzane są do własnej oczyszczalni ścieków. Organizacją, która była i jest bardzo mocno związana z życiem mieszkańców gminy jest Ochotnicza Straż Pożarna. Wszystkie wioski maja dobrze funkcjonujące OSP.
W Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym jest jednostka OSP Doruchów wyposażona w sprzęt ratowniczo-gaśniczy między innymi w nowoczesny samochód Man.
Położenie najprawdopodobniej zadecydowało także o wybudowaniu kościoła i założeniu parafii w tej miejscowości.
Zabytki
(żródło) Anna Murawska http://www.doruchow.pl
Doruchów oprócz bogatej historii może poszczycić się sporą ilością obiektów zabytkowych, pomników przyrody jak również rezerwatami unikatowych roślin (niedaleko Doruchowa usytuowany jest rezerwat Pieczyska). W tutejszych lasach rośnie duża liczba grzybów. W okolicach Doruchowa żyje bocian czarny, remiz oraz rośliny: długosz królewski, widłak goździsty i zimoziół północny, podlegające ochronie.
Oto pomniki przyrody i wszelkiego rodzaju zabytki na terenie naszej gminy:
Pomniki przyrody stanowią:
- Lipy drobnolistne,
- Dęby szypułkowe,
- Klon pospolity,
- Grab pospolity.
Parki zabytkowe i podworskie znajdują się na terenie:
Doruchowa (jest tu usytuowany pomnik przyrody – Stary Dąb), Godziętów, Plugawic, Przytocznicy, Rudniczyska oraz Torzeńca (jest największy i najstarszy, założony w 1860 roku). W zabytkowym parku w Doruchowie jest wyspa, na niej to właśnie znajduje się piwnica, gdzie więziono kobiety posądzone o czary. Obok wejścia do tych właśnie piwnic znajduje się budynek – "Kasandra", wybudowany w czynie społecznym przez młodzież ZMW Doruchów. Nazwa "Kasandra" została nadana w związku z procesem kobiet – czarownic.
Obiekty zabytkowe, miejsca historyczne i stanowiska archeologiczne:
Obiekty zabytkowe:
Doruchów – Dom Katolicki i młyn z początku XX wieku, zespół kościelny z XIX w.;
- Mieleszówka – kapliczka betonowa budowana po 1945 roku;
- Morawin – kapliczka betonowa budowana po 1945 roku, kościół parafialny budowany w latach 1931 – 1952;
- Plugawice – dwór z parkiem z II połowy XIX wieku;
- Rudniczysko – młyn wodny z 1928 roku (murowany);
- Stara Kuźnica – dwór z początku X wieku i młyn z początku XX wieku;
- Torzeniec – zespół dworski z początku XX wieku (dom zarządzający z XXw.) z resztkami sięgającego XVIII w. złożeń francuskich.
Miejsca historyczne i cmentarze:
Przy drodze do Tokarzewa tzw. "Wzgórze Czarownic";
Doruchów: dwa zbiorowe groby (trzech powstańców wielkopolskich i milicjantów z 1945 roku, epitafium płk Thiela w kaplicy Thielów), cmentarz parafialny;
- Morawin – cmentarz parafialny.
Stanowiska archeologiczne:
- Doruchów – cmentarzysko z wczesnej epoki brązu – kultura unietycka
- Godziętowy – nekropolia ludności łużyckiej
- Przytocznica – pozostałości z osady z XIII wieku.
W miejscowości Torzeniec należącej do gminy Doruchów znajduje się obelisk upamiętniający zbrodnie i mordy na ludność tejże miejscowości. Obiekt powstał w 1989 r. i odsłonięto go w 50-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej jako symbol hołdu dla ludności cywilnej pomordowanej na terenie Torzeńca. O wydarzeniach historycznych, które stały się podstawą do utworzenia tego obiektu, informuje napis znajdujący się na nim, że "W dniach 01 i 02. 09. 1939 r. pod ścianą tego budynku oraz innych miejscach wsi Torzeniec żołnierze hitlerowskiego Wehrmachtu rozstrzelali i spalili żywcem 34 osoby cywilne, w tym mężczyzn, kobiety, starców i dzieci oraz dwóch nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego". W skład tego miejsca wchodzi budynek, pod którego ścianami hitlerowscy dokonali zbiorowej egzekucji. Obecnie na nie odnowionym fragmencie ściany budynku widoczne są ślady kul świadczące o tragicznym wydarzeniu. Obiekt ten został ujęty w "Rejestrze miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945 woj. kaliskiego" wydanym w 1984 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Główną Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
Zapraszamy do tej ciekawej i przyjaznej gminy Redakcja Wydawnictwa PiK Poniżej tablica do pobrania.
Wydawnictwo PiK Bydgoszcz zaprasza do podobnej współpracy urzędy gmin, sołectwa, miasta i powiaty. Opracujemy i wydamy folder, plan, mapę składaną, monografię gminy, album, kalendarz, wizytówki, pocztówki, listowniki itp. Opracujemy tablicę wielkoformatową z planem miasta/ mapą gminy, , . Zrealizujemy dla Państwa różnego rodzaju upominki, gadżety ZEGARY itp.