Aktualności
Tablica przy Urzędzie Gminy Stoczek Łukowski
O gminie
( żródło: http://www.stoczeklukowski.pl )
Od 2004 roku działa na terenie gminy Zakład Aktywności Zawodowej. Jest to jedyna tego typu placówka na Lubelszczyźnie. Zajmuje się przygotowywaniem posiłków dla szkół z terenu gminy i dla osób prywatnych. Pracę w nim znalazło 28 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Ich zadaniem jest pomoc przy gotowaniu. Czas ich pracy wynosi cztery i pół godziny, z czego godzinę przeznaczają na rehabilitację. W zakładzie mieści się gabinet rehabilitacyjny.
O czystość ekologiczną gminy dba Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który od grudnia 2004 roku wprowadził kompleksowy system zagospodarowania odpadów komunalnych. Zakład prowadzi również działalność w zakresie odbioru nieczystości płynnych z terenu Gminy Stoczek Łukowski i Gminy Wodynie, oraz odbiór nieczystości stałych z terenu Gminy Stoczek Łukowski.
Gmina ma typowo rolniczy charakter. W produkcji zwierzęcej dominuje hodowla trzody chlewnej i bydła. Podmioty zajmujące się działalnością gospodarczą specjalizują się głównie w handlu i usługach (budowlane, stolarskie, transportowe, mechanika i blacharstwo samochodowe).
Malownicze krajobrazy doliny rzeki Świder, czyste środowisko przyrodnicze, brak uciążliwego przemysłu to znaczące atuty stwarzające szansę rozwoju rekreacji i turystyki w gminie.
TURYSTYKA
Dzięki swoistym walorom przyrodniczym jest atrakcyjna pod względem turystyczno-wypoczynkowym.
Na terenie gminy miały miejsce ważne wydarzenia historyczne -
14
lutego 1831 roku we wsi Zgórznica odbyła się zwycięska bitwa wojsk
powstańczych pod dowództwem gen.J.Dwernickiego z wojskami rosyjskimi. W
miejscu tym został wzniesiony pomnik upamiętniający tamte wydarzenia.
Dużym atutem gminy jest czyste środowisko przyrodnicze, malownicza dolina rzeki Świder oraz możliwość rozwoju rekreacji i turystyki.
Na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty przyrody:
1.
Rezerwat "Jata" - to jeden z największych i najciekawszych rezerwatów w
Polsce utworzony w 1933 r chroni naturalne środowisko jodły.
Powierzchnia rezerwatu wynosi 1116,94 ha. Z tego na 337 ha rezerwat
Podlega ochronie ścisłej. Największą atrakcją rezerwatu są bory jodłowe z
udziałem świerka i sosny. Obszar rezerwatu jest ostoją zwierzyny
grubej, m.in.dzików. Wartość rezerwatu podkreślają walory historyczne. Tereny te stanowiły bazę operacyjną i kryjówkę powstańców z 1863 r z oddziału księdza Stanisława Brzóski. Na terenie rezerwatu działały również silne zgrupowania partyzanckich oddziałów Armii Krajowej w czasie II Wojny Światowej. 2. Rezerwat "Kulak" - położony na terenie dwóch gmin ; Wodynie i Stoczek Łukowski, zajmuje powierzchnię 47,16 ha. W jego granice wchodzą tereny leśne, uroczyska, stawy i ich otoczenie oraz porośnięte olchą grunty prywatne i nieużytki. Na niewielkim torfowisku znajduje się jedyne na terenie Polski środkowej stanowisko rzadkiego gatunku chronionego - rosiczki długolistnej. |
W obrębie gminy w sołectwie Nowa Prawda znajduje się park podworski - zajmując powierzchnię 7,23 ha. Stanowi on własność Stanisława Chudka. Na terenie parku zachował się budynek podworski zamieszkały przez obecnego właściciela.
Na terenie parku zachowało się część drzew z drzewostanu pierwotnego, są to głównie kasztanowce oraz fragment alei grabowej. W skład tegoż parku wchodzą również sady i 3 stawy rybne.
Obecny
właściciel zajmuje się agroturystyką , ze względu na duże walory tego
gospodarstwa cieszy się ono dużą popularnością wśród agroturystów
ceniących sobie ciszę i wypoczynek w blizkości z przyrodą.
ZABYTKI
Gmina Stoczek Łukowski posiada katalog zabytków , który łącznie z dokumentacją fotograficzną tworzy Gminną Ewidencję Zabytków. Ewidencja ta przygotowana została w formie zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu gminy na podstawie Studium Kierunków i Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Stoczek Łukowski oraz badań bezpośrednich w terenie i obok szczegółowych informacji na temat obiektu – jego aktualnego właściciela, stanu i położenia - zawiera również dokumentację fotograficzną.
Gminną
Ewidencję zabytków stworzyli pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w
Starych Kobiałkach i dla zainteresowanych jest do wglądu zarówno w
Bibliotece jaki i Urzędzie Gminy. Natomiast zdjęcia obiektów z katalogu
(z podziałem na miejscowości) można obejrzeć na stronie internetowej
Gminy.
Zapraszamy do tej ciekawej gminy.
Wydawnictwo PiK Bydgoszcz zaprasza do podobnej współpracy urzędy gmin, sołectwa, miasta i powiaty. Opracujemy i wydamy folder, plan, mapę składaną, monografię gminy, album, kalendarz, wizytówki, pocztówki, listowniki itp. Opracujemy tablicę wielkoformatową z planem miasta/ mapą gminy, , . Zrealizujemy dla Państwa różnego rodzaju upominki, gadżety ZEGARY itp.