Aktualności
Tablica z mapą powiatu w Złotoryi
W marcu b.r. przy ścisłej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Złotoryi ( Referat Promocji) oraz lokalnymi podmiotami gospodarczymi Wydawnictwo Pomorza i Kujaw PiK Zbigniew Klimczak z Bydgoszczy zamontowało tablicę promującą powiat. (fot.) Zawiera ona mapę powiatu, wizytówki firm a także fotografie z regionu oraz tekst promocyjny pt. "Kraina Wygasłych Wulkanów" .
Wszystkim firmom, w imieniu władz powiatu oraz Wydawnictwa składamy gorące podziękowania za udział w tym przedsięwzięciu.
Powiat złotoryjski położony jest w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Jego północna część leży na Nizinie Śląskiej, centralną obejmuje malownicze Pogórze Kaczawskie, a południową - wznoszące się ponad 700m n.p.m. Góry Kaczawskie. Od wschodu powiat złotoryjski graniczy z powiatem jaworskim, od północy - z legnickim, od zachodu - z bolesławieckim oraz lwóweckim, a od południa - z jeleniogórskim. Powiat ma dogodne położenie komunikacyjne. Jego atutem jest bliskość przejść granicznych z Czechami i Niemcami. Przez północną część przebiega autostrada A-4 łącząca Berlin z Wrocławiem, ze zjazdami na obszar powiatu koło Jadwisina, Wojciechowa, Lubiatowa i Wilczyc. Na północ - w stronę Szczecina - prowadzi trasa S3, a w stronę Gór Kaczawskich, Karkonoszy i Czech - drogi nr 328 i 365. Dostępność komunikacyjna obszaru powiatu może stanowić zachętę do inwestowania, a także udostępnia malownicze zakątki tej części Dolnego Śląska turystom. Powiat złotoryjski posiada umowy partnerskie o współpracy. Partnerami tymi są: powiat Bautzen (Niemcy), Rejon Zawodzki Mińska (Białoruś), Gänserndorf (Austria) oraz Związek Gmin Libereckiego Kraju (Czechy). Na obszarze powiatu złotoryjskiego (575 km2) mieszka blisko 46 tysięcy osób. W jego skład wchodzi 6 jednostek, są to miasta - Złotoryja i Wojcieszów, miasto i gmina Świerzawa, gminy: Pielgrzymka, Zagrodno, oraz Złotoryja.
(źródło: http://www.powiat-zlotoryja.pl )
Kraina Wygasłych Wulkanów
Góry Kaczawskie, część Sudetów Zachodnich, to kilka równoległych grzbietów między Górami Wałbrzyskimi, Dolin Nysy Szalonej, Rudawami Janowickimi, Dolin Bobru i Kotlin Jeleniogórską. Na północy pasmo przechodzi w Pogórze Kaczawskie. Góry dzielą się na grzbiety: Północny (od okolic Wlenia po doliną Zwierzawy), Południowy (rozciągnięty od Doliny Bobru po Przełęcz Radomierską), Mały (Góra Szybowisko), Wschodni (między Doliną Kaczawy, a Doliną Nysy Szalonej) oraz Góry Ołowiane (pasmo pomiędzy Przełczą Radomierską a Dolinami Bobru i Zwidny).
Rezerwat Ostrzyca Proboszczowska
Najwyższy szczyt to Skopiec 724 m n.p.m. Góry i Pogórze Kaczawskie zajmują obszar 1075 km2, osią rejonu jest Dolina Kaczawy, od której pochodzi ich nazwa. Pogórze Kaczawskie wyniesione jest średnio na wysokość 300-400 m n.p.m., a jego najwyższy szczyt to Ostrzyca Proboszczowicka 501 m n.p.m. Krajobraz i przyroda Gór i Pogórza Kaczawskiego to największy walor regionu. Sylwetki wygasłych wulkanów wyróżniają ten obszar. Procesy geologiczne (ruchy ziemi i wybuchy wulkanów) sprawiły, że występuje tu niespotykana różnorodność skał i minerałów, m.in. malachitu, srebra rodzimego, agatu, kryształu górskiego, barytu czy też gipsu. W osadach rzecznych występuje złoto.
Rezerwat Wilcza Góra
Region obfituje w rudy metali miedzi, ołowiu, srebra i żelaza. Najcenniejsze przyrodniczo fragmenty są chronione w Parku Krajobrazowym Chełmy oraz w licznych rezerwatach przyrody. Administracyjnie większość Gór i Pogórza Kaczawskiego zajmują dwa powiaty: powiat złotoryjski i powiat jaworski.
Tekst : Dział promocji Starostwo w Złotoryi.
Zainteresowane podobną, nieodpłatną promocją powiaty a także miasta lub gminy prosimy o KONTAKT
Zobacz również:
****
Poniżej do pobrania plik .pdf z reklamami lokalnych firmam,
które ufundowały tablicę.