Jesteś w: Strona główna / Aktualności
Aktualności
Tablica z planem Parczewa
Dodano 2024-03-30
Realizacja tablicy w Parczewie - w pobliżu Urzędu miasta. Parczew (dawniej Parczów), należy do najstarszych miast Lubelszczyzny. Jak podaje Jan Długosz, osada o tej nazwie istniała już w XIII wieku.
Prawa miejskie otrzymał Parczew w 1401 roku z rąk Władysława Jagiełły i wkrótce zaczął się szybko rozwijać. Rozkwit miasta za Jagiellonów nastąpił głównie dzięki położeniu na pograniczu ziem Polski i Litwy oraz na szlaku komunikacyjnym z Krakowa do Wilna. W 1413 roku, na zjeździe w Horodle, Parczew został wyznaczony na miejsce zjazdów polsko - litewskich i sejmów. Stał się odtąd ważnym ośrodkiem życia politycznego kraju. Tu gościli kolejno wszyscy królowie z dynastii Jagiellonów. Tu zapadło wiele ważnych dla obu krajów ustaleń. Ostatni sejm parczewski odbył się w 1564 roku za Zygmunta Augusta.
Folder promocyjny Miasta i Gminy Izbica Kujawska
Dodano 2024-03-30
Ukazał się folder promocyjny Miasta i Gminy Izbica Kujawska pod redakcją śp. redaktora Piotra Zielińskiego, który zmarł w dniu 1 lipca 2023 r.
Przyczynił się do powstania publikacji promocyjnych miast i gmin: Susz, Jabłonowo Pomorskie, Bobrowniki, Bądkowo, Koneck, Waganiec, Dobrzyń Nad Wisłą, Kowal, Choceń, Wielgie, Fabianki, Lubraniec i Topólka.
Ostatnim zleceniem nad którym Piotr Zieliński pracował był właśnie informator z mapą gminy Izbica Kujawska, którego wydanie nastąpiło teraz pośmiertnie.
Izbica Kujawska – gmina miejsko-wiejska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie włocławskim. Siedziba gminy mieđci si w Izbicz Kujawskiej.
Do 1975 roku gmina wchodziła w skład województwa poznańskiego. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa włocławskiego.
Liczba ludności: 7 735 (2017) GUS Polska
Powierzchnia: 132 km²
Tablica przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Tucholi
Dodano 2024-03-30
Jako ostatnią w tym roku zrealizowaliśmy tablicę przed Starostwem Powiatowym w Tucholi. Została zaktualizowana mapa oraz reklamy. Mapa dodatkowo zyskała ciekawe do odwiedzenia punkty w postaci ikonek/fotografii.
5 grudnia 2023 roku Powiat Tucholski świętował 25 rocznicę swojego istnienia. Na zaproszenie Michała Mroza, Starosty Tucholskiego oraz Doroty Gromowskiej, Przewodniczącej Rady Powiatu Tucholskiego w uroczystości udział wzięli liczni goście zasłużeni dla samorządu powiatowego.
Powiat Tucholski, posiadający kilkusetletnie tradycje, utworzony został ponownie 1 stycznia 1999 roku na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego, trójstopniowego podziału terytorialnego państwa.
Tablica w Koźminku
Dodano 2024-03-30
ablica w Koźminku odnowiona i z nową szatą graficzną.
HISTORIA
Nie wiadomo, kiedy Koźminek otrzymał prawa miejskie. Wiadomo tylko, że stanowił własność królewską. Po raz pierwszy Koźminek pojawia się w źródłach historycznych w 1369 r. Miejscowość tę wraz z targiem i cłem oraz z 4 wsiami w pow. kaliskim otrzymał w tym czasie od króla Kazimierza Wielkiego w wieczne posiadanie Bartosz z Wezenborga herbu Tur za zasługi oddane krajowi. I właśnie już wówczas Koźminek był miastem i rządził się prawem magdeburskim. Potomkowie Bartosza w 1441 r. sprzedali Koźminek Wojciechowi z Pakości, natomiast w 1435 r. nowa dziedziczka Katarzyna de Waldowo, żona Jana Kraski, odstąpiła miejscowość swojej siostrze Małgorzacie, księżnej raciborskiej.
Folder z rozkładana mapą powiatu zgierskiego
Dodano 2023-12-13
Powiat Zgierski
Powiat
zgierski zamieszkuje ponad 166 tys. osób. Jesteśmy jednym z największych
powiatów w Polsce. Obszar naszego samorządu wynosi ponad 855 km2, z
czego blisko połowa to tereny rolnicze, na których działa ok. 6 tys.
gospodarstw.
Nasz powiat
przyciąga różnorodnością. Dzięki 9 gminom wchodzącym w jego skład, są na tym terenie zarówno samorządy
bardzo dobrze rozwinięte gospodarczo, jak Stryków czy Aleksandrów Łódzki,
rolniczo - jak gminy: Głowno Ozorków czy Parzęczew, a także te przyciągające
bogactwem walorów przyrodniczych, jak gmina Zgierz. W Ozorkowie rozwija się
przemysł ceramiczny, odzieżowy i medyczny. Stolica powiatu – miasto Zgierz – w
2021 r. świętowało 200-lecie umowy zgierskiej, która umożliwiła rozwój
sukiennictwa, a ono na długo zdefiniowało rzemieślniczy charakter „miasta
tkaczy”. Dziś zgierski przemysł tworzą m.in.: firmy tekstylne, metalowe,
chemiczne i poligraficzne.
Biegnące
przez powiat zgierski szlaki komunikacyjne ułatwiają rozwój gospodarczy, ale
także istotnie wpływają na wzrost liczby turystów. Położenie naszego regionu w
centrum Polski jest wyjątkowe w skali całego kraju, ze względu na usytuowanie
na tym terenie skrzyżowania dwóch najważniejszych autostrad
środkowoeuropejskich A1 i A2. Liczne
atrakcje przyrodnicze, urokliwe zakątki i zabytki sprawiają, że jesteśmy w
czołówce najchętniej odwiedzanych regionów w województwie łódzkim. Średnio w
ciągu roku odwiedza nas ponad 50 tys. turystów.