Aktualności
Folder z planem miasta Słupca
KILKA SŁÓW O GMINIE SŁUPCA
Gmina Słupca zlokalizowana jest we wschodniej części województwa wielkopolskiego,w powiecie słupeckim, niegdyś powiat koniński. Jej powierzchnia wynosi ok. 145 km2 i zamieszkuje ją około 9500 mieszkańców. Gmina Słupca obejmuje tereny wiejskie, otaczające od wschodu, południa i północy miasto Słupcę, gdzie znajduje się siedziba władz samorządowych. Dostęp do usytuowanych w Słupcy jednostek i instytucji obsługi stwarza dogodne warunki do prowadzenia różnej działalności gospodarczej. W sektorze prywatnym dominującą pozycję w Gminie Słupca zajmują małe i średnie przedsiębiorstwa. Użytki rolne stanowią ok. 88% obszaru gminy. Dominują grunty orne o wyższej niż przeciętna w województwie jakości gleb. Nie brakuje również terenów przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod produkcję i usługi.
DLA INWESTORÓW
Dla inwestorów zainteresowanych prowadzeniem działalności na terenie Gminy Słupca przygotowana została Uchwała z dnia 24 czerwca 2015 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej. Oferujemy korzystne warunki do rozwoju gospodarczego dzięki bliskości autostrady A2, bocznicy kolejowej oraz
miast, takich jak Poznań i Konin.
Oferta terenów o pow. około 128 ha w miejscowości Kąty
• Maksymalna dostępna powierzchnia: ok. 128 ha.
• Odległości: Poznań (80 km), Warszawa (230 km).
• Przeznaczenie w miejscowym planie: produkcja i usługi.
• Obecne użytkowanie: rolnicze.
• Autostrady i drogi krajowe: autostrada A2/E30 (węzeł w Wierzbocicach), droga krajowa
DK92 (odległość 4,5 km).
• Kolej: bocznica w Słupcy (6 km).
• Lotniska: Poznań Ławica (80 km), Warszawa Okęcie (230 km).
W ostatnich latach jedną z największych inwestycji w Gminie Słupca była budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków, na której teren została również przeniesiona siedziba Gminnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
SPORTOWA GMINA
Bieg Uliczny „Cienińska Szóstka” – to najważniejsze wydarzenie sportowe w Gminie Słupca – święto sportu, którego organizatorami są Gmina Słupca wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Cieninie Zabornym. W przygotowania corocznie włączają się sympatycy sportu oraz wolontariusze. Dyrektorem Biegu jest Hubert Pokrop – polski lekkoatleta specjalizujący się w biegach średnich i długich, medalista mistrzostw kraju w różnych kategoriachwiekowych, reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych juniorów oraz młodzieżowców. młodzieżowców.
I edycja Biegu miała miejsce w 2014 roku. W 2019 roku w ramach VI Edycji Biegu Ulicznego „CIENIŃSKA SZÓSTKA” pod hasłem – Pobiegnij z Mistrzyniami zorganizowano 8. Otwarte Mistrzostwa Polski Kobiet w Biegu Ulicznym na 5 km. Organizatorzy pięć lat rozwijali swą imprezę sportową, aby mogli stanąć w konkursie wśród innych kandydatów, pretendujących do ich organizacji (wcześniej tego typu mistrzostwa były rozgrywane w miastach takich jak Kleszczów czy Warszawa-Ursynów). W miejscowości Drążna wybudowano boisko wielofunkcyjne, które wyposażone jest w bieżnię lekkoatletyczną ze skocznią i „piaskownicą”, boisko do piłki koszykowej, piłki ręcznej, siatkowej i kort tenisowy. W miejscowościach Koszuty i Kowalewo-Opactwo przy szkołach podstawowych usytuowane są sale sportowe. Korzystają z nich uczniowie, ale też grupy zorganizowane poza zajęciami szkolnymi.
Infrastruktura hal pozwala na prowadzenie rozgrywek w piłkę siatkową, piłkę ręczną,piłkę nożną, unihokeja i innych gier rekreacyjno-sportowych.
GMINA SŁUPCA DLA TURYSTÓW
Oprócz terenów rozwojowych inwestycyjnie w gminie można znaleźć zaciszne miejsca wypoczynku, gdyż w pobliżu Jeziora Powidzkiego, z którym graniczy gmina usytuowane są takie miejscowości, jak Kochowo i Piotrowice, które są częścią żółtego szlaku turystycznego na trasie: Słupca – Piotrowice – Mieczownica – Kochowo – Powidz – Skorzęcin. Wody Jeziora Słupeckiego, którego część znajduje się w miejscowościach gminy, zachęcają do odwiedzin wędkarzy, a Jezioro Powidzkie, które graniczy z gminą, przyciąga zwolenników aktywnego
wypoczynku. Niewątpliwie podczas wypraw szlakiem można podziwiać uroki Powidzko-Bieniszewskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w miejscowościach Piotrowice,Kochowo, Niezgoda, Korwin i Józefowo.
Na terenie gminy nie brakuje ciekawych miejsc dla miłośników historii, jak np.: zabytkowekościoły, pomniki bohaterów wojennych, a także liczne przydrożne kapliczki.
PARTNERSKA GMINA W NIEMCZECH
W dniu 22 lipca 2006 roku podpisano akt współpracy między Gminą Słupca a Gminą Weimar (Lahn) w Niemczach. Początkowo współpraca polegała na wymianie młodzieży ze szkół gimnazjalnych. W kolejnych latach przedstawiciele partnerskich samorządów z różnymi grupami społecznymi, stowarzyszeniami oraz organizacjami odwiedzali zaprzyjaźnione gminy. Dzięki wizytom między gminami wymieniano doświadczenia w dziedzinie sportu, ochrony środowiska, rzemiosła i sztuki, na polu działania ochotniczych straży pożarnych czy innych stowarzyszeń.