Aktualności
Tablice z planem Lubska
W sierpniu Wydawnictwo PiK zrealizowało 2 tablice z planem Lubska ( woj. lubuskie). Jedna z tablic ustawiona jest przy baszcie na rogu ulic E. Platter i M. Reja a druga przy ulicy Powstańców Wielkopolskich.
Informacje o mieście i gminie ( http://lubsko.pl)
Miasto i Gmina Lubsko, liczące ok. 20.000 mieszkańców, zajmują obszar 183 km².
Lubsko położone jest nad rzeką Lubszą, w pradolinie
Wrocławsko-Głogowskiej w południowo-zachodniej części województwa
lubuskiego na skrzyżowaniu dróg Zielona Góra-Zasieki-Forst i Żary-Gubin,
w odległości max. 30 km od międzynarodowych przejść granicznych w
Olszynie/Bademeusel i Gubinie/Guben oraz w Zasiekach/Forst (L.).
Współrzędne geograficzne miasta to 14º58" długości wschodniej i 51º47" szerokości północnej.
Gmina Lubsko (miasto + 18 sołectw) należy administracyjnie do powiatu żarskiego, graniczy z powiatem krośnieńskim i zielonogórskim oraz gminami: Brody, Tuplice, Jasień, Nowogród Bobrzański, Bobrowice i Gubin.
Lubsko jest jednym z najstarszych miast województwa lubuskiego, które istniały przed 1260 r. Nazwa Sommerfeld – dzisiaj Lubsko, pojawiła się w źródłach pisanych w 1258 r. a w trzydzieści lat później miasto otrzymało ekonomiczne i prawne przywileje z rąk margrabiego Miśni i Dolnych Łużyc, Henryka Dostojnego.
Historia miasta notuje działalność wielkich ludzi czasów minionych. Tu bowiem urodził się wielki poeta renesansu Jan Rak, znany jako Rhagius Aesticampianus Lusatus Rheto et Poeta Laureata, syn lubskiego sukiennika. W początkach 20. stulecia mieszkał i uczęszczał do szkół późniejszy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, prof. Gerhard Domagk.
Działania wojenne w 1945 roku szczęśliwie ominęły miasto, zniszczeniu uległy jedynie nieliczne zabudowania. Tym samym zachował się jego wspaniały historyczny układ. Zespół zabytków miasta tworzą:
- KOŚCIÓŁ PW. NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY – z połowy XVIII w., zbudowany w stylu gotyckim z reliktami architektury późnoromańskiej.
- ŚREDNIOWIECZNY RATUSZ z kartuszem zawierającym herb miasta.
- KOŚCIÓŁ PW. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA – zbudowany w 1908r. w formach nawiązujących do architektury gotyckiej
- ŚREDNIOWIECZNY ZAMEK – usytuowany w północno-zachodniej strefie miasta
- WIEŻA BRAMY ŻARSKIEJ z XV wieku – nazywaną też Basztą Pachołków Miejskich - jedyna pozostałość po średniowiecznych obwarowaniach otaczających miasto.
W miejscowości Osiek odnajdziemy ruiny dworu pochodzące z XV wieku. Wędrując lasem w okolicach wsi Raszyn napotkamy krzyż pokutny, postawiony w miejscu zbrodni przez średniowiecznego zabójcę. Późno-klasycystyczny kościół z około 1830 roku odnajdziemy w miejscowości Lutol.
Poza tym w lasach znajdują się liczne skupiska zwierzyny łownej. Występuje tu przede wszystkim zwierzyna płowa (np. sarny, jelenie), nie brakuje też dzików i lisów oraz ptactwa. Na terenie gminy spotkać można także strefy ochronne dla dwóch gatunków ptaków: orła bielika i bociana czarnego. Środowisko przyrodnicze naszego obszaru stwarza dodatkowo dobre warunki wędkarskie. Akweny występujące w tym regionie, zalew Karaś,i naturalnie zarybiane stawy hodowlane, mają wszystkie ważniejsze gatunki ryb jeziornych, jak: lin, okoń, płoć, szczupak i węgorz. Stadnina koni oferuje miłośnikom tych zwierząt jazdy konne i przejażdżki bryczką. Na turystów czeka dodatkowo wyśmienita polska kuchnia, serwująca smaczne potrawy a także pole namiotowe i parkingi.
Miasto Lubsko posiada swoisty urok: od strony wschodniej otoczone jest parkiem, przez który w kierunku centrum miasta przepływa rzeka Lubsza. Rzędy platanów kloniastych, rosnące wzdłuż rzeki Lubszy tworzą piękny ciąg spacerowy dla spragnionych cienia mieszkańców miasta, a szereg zespołów zieleni i ogrodów przydomowych daje znakomitą możliwość relaksu na łonie natury.
Atrakcją Lubska jest również zalew Karaś z przystanią kajakową oraz basen kąpielowy.
W Nowińcu przy Lubsku znajduje się również zalew Białków,
gdzie latem można zażyć kąpieli. Na brzegu znajduje się boisko do
siatkówki, trzy altany, gril kamienny, huśtawki dla dzieci oraz
sanitariaty. Zimą w zbiorniku kąpią się "morsy"!
Turystycznym walorem miasta są też niewątpliwie imprezy kulturalne. Lubskie centrum kultury skupia się w Publicznej Bibliotece Miasta i Gminy oraz w Lubskim Domu Kultury. Wśród organizowanych imprez na szczególną uwagę zasługują: Lubuskie Prezentacje Wokalne Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej oraz Dni Lubska, na które Państwa już dziś bardzo serdecznie ZAPRASZAMY!!!