Aktualności
Mapa gminy Kotlin
Na początku listopada br. wydaliśmy publikację promocyjną Gminy Kotlin. Folder zawiera rozkładana mapę 60 x 40 cm na której jest schemat ulic Kotlina oraz mapa gminy. Czytelik znajdzie tu informacje na temat, położenia gminy, ważniejszych zabytków, kultury itp.W Gminie swoją siedzibę ma znana i renomowana firma produkującej przeciery pomidorowe Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Kotlin Sp. Z o.o. Gmina Kotlin słynie natomiast z uprawy pomidorów.
O Gminie
Gmina Kotlin położona jest w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie jarocińskim. Geograficznie leży na Nizinie Wielkopolskiej w obrębie Wysoczyzny Koźmińskiej.
Większą część obszaru gminy zajmują dorzecza rzeki Lutyni, lewego dopływu Warty. Jedynie rejon Kurcewa wchodzi w skład zlewni rzeki Prosny.
Powierzchnia gminy wynosi 84 km2, zamieszkuje ją 7.239 mieszkańców (stan na 31.12.2015), z tego w miejscowości Kotlin, będącej siedzibą władz Gminy - 3.174 osób. W skład Gminy wchodzi 12 wsi sołeckich: Kotlin, Kurcew, Magnuszewice, Orpiszewek, Parzew, Racendów, Sławoszew, Twardów, Wilcza, Wola Książęca, Wysogotówek, Wyszki.
Na terenie gminy istnieje pięć zespołów sakralnych:
MAGNUSZEWICE
-
kościół parafialny pw. św. Barbary z lat 1751-1752, drewniany, krytygontem, z barokowym wystrojem wnętrza z XVII i XVIII w., (najcenniejszy obiekt zabytkowy w gminie),
-
drewniana dzwonnica z 1816 r. kryta gontowym dachem namiotowym.
SŁAWOSZEW
-
drewniany kościół parafialny pw. św. Zofii z początku XVIII w., przebudowany w 1764 r. z monumentalną wieżą w fasadzie zachodniej nakrytą barokową kopułą, z barokowym wyposażeniem wnętrza i gotyckimi rzeźbami.
-
przy kościele znajduje się grób proboszcza Szymona Ullina, zasłużonego w obronie mowy polskiej w epoce "kulturkampfu",
-
drewniana dzwonnica szkieletowa z ok. 1800 r.,
-
plebania w stylu dworkowym z 2 połowy XIX w.
KOTLIN
-
neogotycki kościół parafialny pw. św. Kazimierza z 1858 r. posiadający XVIII wieczny barokowy wystrój wnętrza.
TWARDÓW
-
neoromański kościół parafialny pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z 1895 r. z wieżą z iglicowym hełmem, ogrodzony starym murem,
-
plebania w stylu dworkowym z początku XX w.
RACENDÓW
-
kościół parafialny pw. M.B. Bolesnej z 1911 r. z wieżą zwieńczonąwieloboczną kopułą z neoklasycznym detalem architektonicznym.
Poza wymienionymi obiektami sakralnymi na terenie gminy zachowało się w różnym stanie dziesięć majątków przedwojennych właścicieli ziemskich.
Informacje o gminie pochodzą ze strony www:http://www.kotlin.com/
Wydawnictwo Pomorza i Kujaw PiK Bydgoszcz zaprasza :
Opracujemy i wydamy folder, plan, mapę składaną, monografię gminy, album, kalendarz, wizytówki, pocztówki, listowniki itp. Opracujemy tablicę wielkoformatową z planem miasta/ mapą gminy, tablica, plansza z mapą sołectwa. Zrealizujemy dla Państwa różnego rodzaju upominki, gadżety ZEGARY itp.