Aktualności
Tablica przed Urzędem Miejskim w Dzierzgoniu
W Dzierzgoniu zrealizowaliśmy wielkoformatową tablicę z planem miasta i mapą gminy. Plansza posłuży zarówno mieszkańcom jak również przyjezdnym: turystom, potencjalnym inwestorom, kontrachentom itp. Wymiary planszy 4 x 2,5 metra. ( fot. H. Banaszek). Nasza realizacja spotkała się z pozytywnym odbiorem władz miasta jak i lokalnej społeczności. Zostało to wyrażone listem referencyjnym, który prezentujemy poniżej.
O gminie
źródło: www.dzierzgon.pl
Gmina Dzierzgoń położona jest we wschodniej części województwa pomorskiego w powiecie sztumskim. Powierzchnia gminy wynosi 131,5 km 2. Zamieszkuje ją 9.872 mieszkańców, z których 5.831 w mieście Dzierzgoń. Gmina od południa graniczy z gminą Mikołajki Pomorskie, od zachodu z gminą Stary Targ, od północy z gminami Stare Pole i Markusy, od wschodu z gminami Rychliki i Stary Dzierzgoń. Granica z gminami Markusy i Rychliki stanowi jednocześnie granicę pomiędzy województwem pomorskim i województwem warmińsko- mazurskim. Siedzibą władz gminy i ośrodkiem administracyjno- usługowym jest miasto Dzierzgoń położone nad rzeką o tej samej nazwie, u stóp Wzgórza Zamkowego. Cała gmina podzielona jest na 12 sołectw. Dzierzgoń zlokalizowany jest blisko innych większych miast: Malbork znajduje się w odległości- 28 km, Pasłęk- 29 km, Elbląg- 49 km, Gdańsk- 75 km, Olsztyn- 120 km, Toruń- 140 km.
Atrakcje Turystyczne
-
Kościół parafialny p.w. Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgoniu wybudowany w XIII wieku przy Wzgórzu Zamkowym. Wyposażenie kościoła pochodzi z okresu po roku 1730. Na uwagę zasługuje barokowy portal z łukowymi blendami, ambona z pierwszej połowy XVIII wieku, płyta nagrobkowa z 1347 – jeden z najstarszych zbytków gotyku.
-
Kościół p.w. Św. Ducha w Dzierzgoniu- stanowi część kompleksu bardziej znanego jako klasztor poreformacki. Pierwsza informacja pochodzi z XIII wieku. W kościele uwagę przykuwa odeskowany strop beczkowy pokryty w całości polichromią. Na łuku tęczowym herby Radwan i Lubicz.
-
Kościół z XIV wieku w Jasnej- na uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z 1709 roku oraz boczny z 1668.
-
Kaplica cmentarna p.w. Św. Anny w Dzierzgoniu- budowla gotycka z XIV wieku znajdująca się na wzgórzu cmentarnym. Była integralną częścią kompleksu zamkowego.
-
Ruiny wiatraków holenderskich z drugiej połowy XIX wieku w Budziszu i Ankamamtach.
-
Wykopaliska archeologiczne na Wzgórzu Zamkowym- teren średniowiecznego zamku komtura krzyżackiego.
-
Budynek poklasztorny z XVIII wieku- obecnie siedziba Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury.
-
Kościół z XIV wieku w Bągarcie z barokowym ołtarzem głównym z XVIII wieku, granitową chrzcielnicą z XIV wieku.
-
Dawny pałac starostów dzierzgońskich i wojewodów malborskich w Nowinach.
-
Budynki mieszkalne z początku XX wieku przy ulicy Słowackiego, Odrodzenia i Traugutta.
-
Zespół pałacowo-parkowy z XVIII wieku w Prakwicach
Ciekawostka
Ada Rusowicz i Wojtek Korda wzięli ślub w Dzierzgoniu 18 września 1971 r.