Aktualności
Tablica z mapą gminy w Raniżowie (podkarpackie)
W maju br. Wydawnictwo Pomorza i Kujaw PiK Zbigniew Klimczak zrealizowało tablicę promocyjną gminy Raniżów. Przedsięwzięcie wsparły lokalne firmy więc gmina nie poniosła kosztów z tym związanych.
Gmina Raniżów położona jest na Płaskowyżu Kolbuszowskim, w obrębie Kotliny Sandomierskiej. Administracyjnie leży we wschodniej części powiatu kolbuszowskiego. Sąsiaduje: od zachodu z gminą Dzikowiec, od północy z gminami Jeżowe (powiat niżański) i Kamień (powiat rzeszowski), od wschodu z gminą Sokołów Młp. (powiat rzeszowski), od południa z gminami Głogów Młp. (powiat rzeszowski) i Kolbuszowa.
Miejscowość Raniżów leży nad rzeczką Zyzogą. Najstarsza osada w tej części Puszczy Sandomierskiej. Dokładnej daty powstania nie ma. Istnieją za to ślady pobytu człowieka na tej ziemi już około 6 tys. lat p.n.e., w latach 70-tych XX wieku odkryto osadę mezolityczną na "Puziowej Górze". W 1409 roku był już w Raniżowie kościół i istniała parafia, która obejmowała swym zasięgiem znaczny obszar. Później jak powstawały nowe osady i zwiększała się liczba ludności, z macierzystej parafii Raniżów wydzielały się kolejne jednostki kościelne. Po 1772 roku, czyli po I rozbiorze Polski, kiedy Austriacy organizowali akcję kolonizacyjną, w 1783 roku w Raniżowie powstała kolonia niemiecka Ranischau, zlokalizowana przy drodze w kierunku Woli Raniżowskiej (obecnie ul. Wolska). Pod koniec XIX wieku w Raniżowie i Ranischau mieszkali Polacy, Żydzi i Niemcy. Wtedy właśnie miejscowość nabrała charakteru miasteczka. We czwartki odbywały się znane w całej okolicy targi, zwłaszcza bydła i koni.
Po II wojnie światowej Raniżów był siedzibą władz gromadzkich, by w roku 1973 stać się gminą w obecnym kształcie administracyjnym i siedzibą władz gminnych. Znajdują się też tu dobrze prosperujące firmy: Zakład Meblowy "BOGFRAN", Spółdzielnia Usług Rolniczych, Gminna Spółdzielnia "SCh", Bank Spółdzielczy.
Warto zobaczyć:
- kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, barokowo-klasycystyczny, wybudowany w latach 1808-1815,
- pozostałości dawnej kolonii niemieckiej Ranischau, w tym budynek dawnej plebanii protestanckiej (obecnie przedszkole) i kilka zabytkowych domów,
- pozostałości zagrody lasowiackiej na Osiedlu Zembrza, własność rodziny Sudołów,
- plebanię z 1894 r. (obecnie Dom Parafialny), ul. Grunwaldzka,
- wikarówkę z 1915 r. (ul. Grunwaldzka),
- spichlerz plebański z 1828 roku,
- kaplicę cmentarną z początku XX wieku na cmentarzu parafialnym,
- krzyże i kapliczki przydrożne, w tym: kapliczka w lesie Bór (ul. Rzeszowska), kapliczka Grunwald (ul. Grunwaldzka), figura Pana Jezusa datowana na 1920 r. (ul. Sokołowska), figura Pana Jezusa Miłosiernego (Rynek).
źródło: http://www.ranizow.pl/
Skomentuj artykuł na: FACEBOOK
Zainteresowane podobną, nieodpłatną promocją miasta, gminy lub powiaty prosimy o KONTAKT
Zobacz również:
Nieodpłatne publikacje dla miast i gmin