Aktualności
Na rynku w Debrznie stanęła tablica
Wczoraj tj. 26 kwietnia ekipa montażowa Wydawnictwa Pomorza i Kujaw PiK zainstalowała w Debrznie tablicę promocyjną z mapą gminy i planem miasta. Plansza powstała dzięki ścisłej współpracy naszego wydawnictwa z osobą zajmującą się promocją w Urzędzie Miasta i Gminy Debrzno - Panią Heleną Dziubińską oraz lokalnymi firmami, które zamieściły na planszy swoją reklamę. W związku z powyższym miasto i gmina Debrzno nie poniosło żadnych kosztów związanych z realizacją tego przedsięwzięcia.
Debrzno to gotycki gród warowny. Pierwsze wzmianki pochodzą z połowy XIV w., chociaż zachowane ślady wskazują, że już w XII w. istniała tutaj osada (grodzisko o konstrukcji drewniano-ziemianej odkryte w rejonie Debrzna Wsi). W czasie monarchii piastowskiej władzę na tych ziemiach sprawowali książęta pomorscy, ale w 1312 r. Ziemia Człuchowska wraz z Debrznem dostała się pod panowanie krzyżackie. Po raz pierwszy nazwa miejscowości wymieniona jest w dokumencie z 1345 r. W 1354 r. Krzyżacy nadali Debrznu przywilej lokacyjny i od tego czasu można mówić o historii miasta, które wówczas nosiło nazwę Fredeland. Z tego okresu pochodzi też herb miasta: dzik na biało-zielonym tle. Miasto pełniło rolę strażnicy, w związku z czym zostało dobrze ufortyfikowane (wykorzystując naturalne położenie Debrzna). W tym okresie przypuszczalna liczba mieszkańców wynosiła ok. 465 i prawdopodobnie Debrzno było jednym z większych ośrodków miejskich w regionie.
Miasto i Gmina Debrzno rozwija się staraniem władz lokalnych, instytucji i samych mieszkańców, pięknieje z dnia na dzień. Przybywa nowych budynków, a istniejącym zmienia się elewację; place, parkingi, chodniki pokrywa kostka polbrukowa. W Debrznie dba się o zieleń i czystość, co podkreśla wielu przyjezdnych. Warunki przyrodnicze, liczne jeziora i lasy, predysponują gminę Debrzno jako obszar produkcji rolniczej i teren rekreacyjno-turystyczny. Wizja „Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Debrzno na lata 2007 – 2013” brzmi: „Gmina dbająca o jakość życia mieszkańców, z prężnie rozwijającym się rolnictwem i przetwórstwem rolno – spożywczym oraz turystyką wykorzystującą lokalne walory przyrodnicze i kulturowe”. Chłód i szum przelewającej się wody w fontannie, świeża zieleń, wygodne i stylowe ławki sprawiają, że rynek jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy cenią piękno przyrody i spokój na szlaki spacerowe Doliny Rzeki Debrzynki, szlak rowerowy „Greenway – Naszyjnik Północy” oraz do nowo powstałej bazy rekreacyjno - wypoczynkowej nad Jeziorem Żuczek, a inwestorów do Zielonego Parku Przemysłowego Cierznie.
źródło: http://www.debrzno.pl
Zainteresowane podobną, nieodpłatną promocją miasta, gminy lub powiaty prosimy o KONTAKT
Zobacz również:
Nieodpłatne publikacje dla miast i gmin